Tapu Kredi Çekenin Üstüne mi Olur?

Ev kredisi, taşınmaz mal sahibi olmak isteyen fakat, elindeki yeterli parası olmayan şahıslar tarafından çekiliyor.

Bankaların sunmuş olduğu ev kredisi paketleri ile uzun sürede düşük faiz oranları ile konut sahibi olunabiliyor. Peki konut kredisi nasıl çekilir? Tapu Kredi Çekenin Üstüne mi Olur?

Konut kredisi alma koşulları

Kişinin Kredi Durumu ve önceki kredi geçmişi

Mortgage almak isteyen şahsın kredi özgeçmişi kredi notuyla ölçülmektedir. Şahsın daha önceden batık borcunun olmaması, karşılıksız çekinin olmama durumu, olan borç ve taksitlerini düzenli bir şekilde ödüyor olması ve halihazırda aşırı borç durumunda olmaması kredi notunun yükselmesini sağlamaktadır.

Şahsın Toplam Geliri

Hemen hemen her banka kişilerin düzenli bir geliri olmasını ister. Düzenli geliriniz aldığınız maaş, kira getirisi ve diğer gelirlerin totali olarak ifade edilir.

Taşınmaz Malın Özellikleri

Taşınmaz mal bankalar tarafından mortgage’a güvence olarak tutulduğu için banka taşınmaz malda bir takım özellikler arar.

Gayrimenkuldeki bu özellikler exper Raporuyla saptanır Eksper Raporu bir gayrimenkulun inşaat kalitesini, fiziki halini ve tamirat durumunu, bina özelliklerini, hisse durumunu ve pazardaki yaklaşık bedelini saptayan, yeminli bir uzman tarafından hazırlanmaktadır.

Tapu, başvuru şartlarını yerine getirerek kredi çeken kişinin üzerine oluyor.

Tutar TL
Vade AY
Faiz %

1,272 TL.